טיפול בחרדה


מהי חרדה?

 

חרדה הנה תופעה טבעית כל עוד היא קיימת במידה, אך כאשר היא הופכת להיות לא פרופורציונלית ומשתלטת על משאבים ופעילות תקינה של האדם , הדבר מצריך טיפול בחרדה.

בחברה המערבית ישנם גורמים רבים המעוררים חרדה ועצבנות. אך חרדה לא מתעוררת רק בגלל גורמים סביבתיים, ישנם גורמים נוספים האחראיים על התקפי חרדה כגון; נטיה תורשתית, גורמים פיזיולוגיים, וחוסר איזון שגם הם עלולים לגרום לתחושה של חרדה תמידית, התקפי חרדה והתקפי פאניקה.

 

טיפול בחרדה - סממנים

 

חרדה מלווה בסממנים פיזיולוגיים כגון: זיעה קרה, קוצר נשימה, רעידות או נימולות, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, חוסר שקט, הפרעות שינה דופק מואץ בעיות עיכול ועוד.

חרדה מושפעת גם מתזונה למשל קופאין; באחוז מסויים של האוכלוסיה צריכה מועטה של קופאין (300 מיליגרם) עלולה לגרום לעליה במתח, לחרדה ואפילו להתקפי פאניקה. מנגד, במחקר צרפתי שנעשה ב-2011 מצאו כי טיפול בבני אדם עם מנות גדולות של יוגורט העשיר בפרוביוטיקה הקטין חרדה ומצוקות פסיכולוגיות.

 

טיפול בחרדה - טיפול בחרדות במכון מעברים

 

משלב בחובו כמה טכניקות, מאחר ולחרדה רכיב שהוא גם פיזיולוגי וגם קוגניטיבי אנו נותנים מענה לשני ההיבטים הללו. הרכיב הפיזיולוגי מקבל מענה בעזרת טיפול ביופידבק הפן המחשבתי מטופל בעזרת טכניקות של טיפול קוגנטיבי.

טיפול בחרדה דורש ממי שסובל להתאמן בבית על טכניקות שירכוש בקלניקה ולפעמים אף שינויים קלים באורח חיים. זהו טיפול דינאמי בו למטופל ולמטפל חלק אקטיבי בשינוי ובהקלה בסימפטומים.