אבחון הפרעות קשב וריכוז - מבחן טובה tova

  • מכון מעברים
  • מכון מעברים
מבחן טובה TOVA להפרעות קשב וריכוז הינו אבחון ממוחשב אשר משמש לשתי מטרות. האחת, אבחון הפרעת קשב וריכוז,  והשניה בדיקת יעילות טיפול תרופתי (ריטלין).

הפרעות קשב וריכוז הינן הפרעות הקרובות מאוד לתפקודו הנורמלי של הילד, אך עם זאת ,הן עלולות לגרום סבל ניכר לילד עצמו ולסביבה. ישנם סימפטומים רבים המאפיינים הפרעות קשב וריכוז הנוגעים לתחומים של חוסר קשב, ריכוז וארגון וכן בחלק מהמקרים למאפיינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות.כמו כן, במקרים רבים ישנה תחלואה נלווית להפרעה כגון: דיכאון, חרדה וכדומה ולכן אבחון מוקדם הוא בעל חשיבות רבה להתפתחות תקינה אצל ילדים.

מבחן טובה  - TOVA הינו מבחן ממוחשב הבוחן את היכולת של הנבחן להישאר קשוב במצב בו הגירויים המופיעים "משעממים" וכן, במצב בו יש עומס רב וצורך בתגובה מהירה.

מבחן טובה - TOVA בודק דיוק, השמטות של תגובה, תוספות של תגובה במקומות לא רלוואנטיים, עקביות ומהירות תגובה. הציון של הנבדק בכל אחד מהממדים מושווה לאוכלוסיה של בני גילו הנורמאלית וכן לזו הסובלת מההפרעה ובכך מאפשרת לראות עד כמה הוא סוטה מהנורמה.

השוואה נוספת שנערכת במידה ונמצאה הפרעה, היא בין ביצועיו של הנבדק בלי רטלין ועם רטלין ובכך האבחון מאפשר לראות האם המינון שניתן הוא המינון המתאים ובמידה ולא, להיעזר בו לקביעת המינון המתאים באופן ספציפי לכל נבדק ונבדק.


מבחן טובה כולל:

 

מפגש לצורך הבדיקה שאורכו כחצי שעה. עם תום האבחון יינתן דוח המסכם את ממצאי הבדיקה ופלט מחשב המהווה את חומר הגלם של הבדיקה. באם התוצאות מאששות שאכן יש הפרעות קשב וריכוז אז אפשר להמשיך לשלב הבא שהוא:

בדיקה לצורך התאמה תרופתית:

הבדיקה מתבצעת כתשעים דקות לאחר נטילת הכדור. בסיום בדיקה זו ניתן דוח כתוב על ממצאי הבדיקה בהשפעת הרטלין. דוח זה יכול לספק מידע משמעותי לרופא מטפל מאחר והיא מראה באם הרטלין אכן משפיע  ואז אפשר להיבדק אצל נוירולוג ולקבל ממנו הפניה ואישור לטיפול באמצעות הריטלין.

את המרשם לתרופה בהמשך ניתן לקבל גם מרופא המשפחה.

לפרטים ומידע נוסף אודות מבחן TOVA להפרעות קשב וריכוז במכון מעברים תוכלו למלא את הטופס המצורף ואנו ניצור איתכם קשר למתן המידע הנחוץ.

אבחון הפרעות קשב וריכוז - מאמר

 

קישור לאתר חיצוני :

אבחון TOVA להפרעות קשב וריכוז